Kredyt hipoteczny – kalkulator [PowerBI]

Kredyt hipoteczny kalkulator

Narodowy Bank Polski po raz kolejny podniósł stopę referencyjną do poziomu 6,0%. Efektem będzie wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych opartych na zmiennej stopie WIBOR. W związku z powyższym udostępniam kalkulator kredytu hipotecznego w PowerBI, w którym można policzyć wysokość raty kredytowej oraz odsetek. Kalkulator pozwala na łatwe symulacje wielu przypadków.

WSTĘP

„Inspiracją” do napisania tego krótkiego wpisu są aktualne wydarzenia oraz otoczenie makroekonomiczne, które w ostatnich czasach bardzo szybko się zmienia. Z perspektywy gospodarki oraz zwykłych obywateli właśnie takie szybkie i gwałtowne zmiany mające charakter „szoków” nie są mile widziane.

Jest takie powiedzenie, że „pieniądz lubi spokój”. Ludzie także. Nagłe zmiany nie są niczym przyjemnym, tym bardziej że dotyczą naszych portfeli i oszczędności.

W internecie jest dużo stron, na których są opublikowane kalkulatory kredytu hipotecznego. Jednakże to czego zawsze mi brakowało to możliwość symulacji wielu wariantów w łatwy sposób, ponieważ na tego typu stronach można było przeliczyć tylko jeden kredyt hipoteczny jednocześnie.

W związku z tym publikuję poniżej kalkulator kredytu hipotecznego w PowerBI pozwalający w łatwy sposób przeliczyć 9 wariantów kredytu hipotecznego na raz. Kiedy analizuję jakiś temat zawsze lubię poznać możliwe spektrum wyników, czyli wartość minimum, maksimum oraz przeprowadzić analizę typu „co jeśli”.

Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółowym kalkulatorem liczącym wpływ comiesięcznych przedpłat na wartość raty kredytowej to przeczytaj ten wpis.

Jeżeli zadajesz sobie przynajmniej jedno z poniższych pytań to kalkulator kredytu hipotecznego na pewno będzie dla Ciebie przydatny:

  • O ile zmaleje rata kredytu hipotecznego, jeżeli dokonam jednej dużej przedpłaty?
  • O ile zmaleje rata kredytu hipotecznego (oraz wzrosną łączne odsetki), jeżeli wydłużę okres kredytowania?
  • O ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego, jeżeli oprocentowanie wzrośnie?

Ja aktualnie zastanawiam się nad dokonaniem jednej większej przedpłaty kredytu hipotecznego i właśnie do takich symulacji wykorzystam kalkulator kredytu hipotecznego w PowerBI. Szukam odpowiedzi na pytanie o ile muszę przedpłacić kredyt hipoteczny aby po wzroście oprocentowania moja rata wyniosła tyle samo co przed wzrostem oprocentowania. W sferze finansów zawsze będę zachęcać do przemyślanych decyzji na podstawie rzetelnej analizy.

Kalkulator kredytu hipotecznego mogą wykorzystać osoby już posiadające kredyt hipoteczny oraz osoby rozważające zaciągnięcie kredytu hipotecznego (aczkolwiek domyślam się, że teraz popyt na kredyty hipoteczne gwałtownie spadł).

KREDYT HIPOTECZNY KALKULATOR

Opublikowany poniżej kalkulator kredytu hipotecznego w PowerBI pozwala na symulację 3 kredytów hipotecznych w podziale na 3 różne okresy kredytu. Wynikiem takiej operacji jest 9 teoretycznych kredytów hipotecznych.

Dla każdego kredytu hipotecznego możemy edytować poniższe parametry. Dany parametr wpływa na wyniki na poziomie swojego wiersza (kwota kredytu / oprocentowanie) lub kolumny (okres kredytu):

  • Kwota kredytu – wartość pozostałego do spłaty kapitału lub kwota nowo udzielonego kredytu. Można wpisać wartość od 50.000 PLN do 1.000.000 PLN.
  • Oprocentowanie – łączne oprocentowanie kredytu. Jeżeli kredyt jest oparty o zmienną stopę procentową to jest to wartość WIBOR + MARŻA. Można wpisać wartość od 0% do 20%.
  • Okres kredytu – okres trwania kredytu lub pozostała liczba rat do spłaty wyrażona w miesiącach. Można wpisać wartość od 0 do 360 (30Y).

Dla każdego teoretycznego kredytu wyznaczane są dwie wartości:

  • RATA – jest to suma miesięcznej raty kapitałowej i raty odsetkowej dla raty równej.
  • ODSETKI – jest to suma wszystkich odsetek w okresie kredytu (płatność na koniec okresu odsetkowego).

W celu bardziej optymalnego przeglądu raportu PowerBI polecam przeglądanie w opcji full-screen, poprzez kliknięcie na strzałkę w prawym dolnym rogu raportu. Na telefonie komórkowym raport wyświetla się lepiej po przekręceniu telefonu do poziomu.

Wpisy o podobnej tematyce

Kredyt hipoteczny przedpłaty

Kredyt hipoteczny – symulacje przedpłat [Excel]

Dzięki przedpłatom kredytu hipotecznego mogę zaoszczędzić nawet 816 tys. PLN. Na przykładzie mojego kredytu hipotecznego pokazuje trzy scenariusze oraz możliwy zakres oszczędności. Nawet małe ale regularne przedpłaty mogą mieć niezwykłe rezultaty w długim okresie.

Wynagrodzenia – średnia vs mediana [PowerBI]

W 2022 r. GUS opublikował dużą analizę dotyczącą poziomu oraz struktury wynagrodzenia brutto w Polsce za październik 2020 r. Za pomocą interaktywnych wykresów w PowerBI przedstawiam wynagrodzenie brutto w podziale na krotność wynagrodzenia, staż pracy w latach, decyle w tym medianę, płeć oraz główne grupy zawodowe.

Realna cena nieruchomości

Nieruchomości – cena realna [PowerBI]

Realne ceny nieruchomości bronią się przed inflacją CPI w długim okresie. W krótkim okresie bywa różnie. W załączonym kalkulatorze PowerBI możesz sprawdzić, ile wynosi realna cena nieruchomości oraz przeprowadzić prostą analizę typu „co jeśli”.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments